Z badań Urzędu Miasta wynika, że w przeważającej większości olsztyniacy chcą powrotu tramwajów na ulice Olsztyna. Badania na temat preferencji komunikacyjnych mieszkańców, przeprowadzone zostały już w 2006 roku. W tym roku odbyły się spotkania z radami osiedli oraz debata zorganizowana przez Miejski Ośrodek Kultury podczas Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Na wszystkich tych spotkaniach pojawiały się pytania: jak, gdzie i kiedy mają się pojawić tramwaje, a nie czy w ogóle powinny. Nie było tam głosów przeciwnych temu projektowi. Pojawiły się również artykuły w prasie oraz audycje radiowe i telewizyjne informujące o projekcie, a na stronie internetowej www.olsztyn.eu jest dostępne studium wykonalności projektu.
Projekt, który Urząd Miasta przygotowuje to modernizacja i rozwój zintegrowanego systemu transportu zbiorowego, a więc nie tylko tramwaje, ale również dobudowane i wydzielone pasy dla autobusów, obszarowe sterowanie ruchem z priorytetem dla pojazdów transportupublicznego. To również system informacji pasażerskiej i biletu elektronicznego, a także zmodernizowane i wybudowane nowe ulice (Obiegowa). Dopiero wszystkie te obszary oraz integracja wszystkich środków transportu publicznego, pozwolą osiągnąć cele jakie stoją przed miastem.
Trasa linii tramwajowej musi spełniać podstawowe kryteria, czyli: umożliwiać przewiezienie określonej ilości ludzi w określonym czasie do i z miejsc, gdzie obecnie tworzą się największe zatory i podróż samochodem trwa najdłużej. Mowa więc o trasie z Jarot, Pieczewa do centrum i dworca. Po badaniach i uwzględnianiu różnych wariantów wynika, że zaproponowany przebieg trasy będzie najbardziej optymalny. To tzw. kręgosłup systemu tramwajowego, który jest tylko częścią dużego projektu, uwzględniającą możliwości rozbudowy w przyszłości. Propozycje przebiegu trasy przesądzi decyzja środowiskowa, którą Urząd powinien otrzymać pod koniec pierwszego kwartału 2010r.
Czy tramwaj powróci na olsztyńską starówkę?
Stare Miasto to obszar zabytkowy, wpisany do rejestru zabytków ze swoim układem średniowiecznym starego miasta. Uruchomienie takiej linii wymagałoby odpowiednich badań , które odpowiedziałyby na pytanie jaki wpływ na tę strefę będzie miała taka inwestycja. Istotne są też opinie mieszkańców nie tylko tej części miasta ale całego Olsztyna. Wiemy, że byłoby sporo przeciwników. Czasy kiedy tramwaj poruszał się po starówce dotyczą zupełnie innego Olsztyna. Miasto miało wówczas 40 tys. mieszkańców. Starówka, okolice obecnego Placu Roosevelta to były prawie peryferia miasta. Kortowo znajdowało się poza nim. Tramwaj jechał w stronę jez. Krzywego i Alei Przyjaciół, gdzie było duże osiedle. Dzisiaj miasto ma zupełnie inne potrzeby, a sama starówka stanowi nasze historyczne dziedzictwo.
Planowana trasa przebiegu linii tramwajowej w Olsztynie
Historia olsztyńskiej linii tramwajowej
Olsztyńskie tramwaje na starej fotografii