- szczegółowe rozpoznanie techniczne i geologiczno-inżynierskie,
- sprawdzenie własności gruntów, możliwości ich pozyskania i uwarunkowań społecznych,
- analizę istniejących dokumentów strategicznych miasta oraz dotyczących projektu: „Modernizacja i rozwój zintegrowanegosystemu transportu zbiorowego w Olsztynie",
- biorąc pod uwagę ograniczenia techniczne sprawdzenie, czy możliwe jest zrealizowanie inwestycji w określonym czasie i budżecie.
- wariant autobusowy minimum („zerowy") - ewolucja stanu obecnego,
- wariant autobusowy „nowy", z preferencjami dla ruchu autobusowego i z założeniem dobudowy pasów ruchu dla autobusów w układzie ulic, gdzie natężenie ruchu samochodowego powoduje blokowanie się ruchu; założeniem jest, aby handlowa prędkość autobusów przekroczyła 22 km/h.
- Wariant tramwajowy niezależnej trasy dla tramwaju w relacji Jaroty-centrum miasta - Dworzec Główny, z koniecznością zbadania podwariantów przebiegu linii ze względu na dostępność terenu od strony stanów własności nieruchomości oraz możliwości posadowienia trasy i obiektów inżynierskich,
- Wariant tramwajowy trasy dla tramwaju w układzie ulicznym w relacji Jaroty - ul. Obiegowa - Dworzec Główny, oraz jako dodatkowa opcja wariantów 3 i 4:
- Wariant pojazdu hybrydowego po trasie wydzielonej.
- wariant tramwajowy W4 (trasa wydzielona przez ul. Kościuszki z dojazdem do centrum) w przebiegu południe - północ, od Jarot do Dworca Głównego wzdłuż doliny Łyny, przez ul. Kościuszki; odgałęzienia: (a) do Uniwersytetu wzdłuż ul. Tuwima, (b) do Wysokiej Bramy w ul. Piłsudskiego od Kościuszki (jednotorowe);
- wariant tramwajowyW5 (trasa przez ul. Obiegową) w przebiegu południe-północ, od Jarot do Dworca Głównego wzdłuż ulic Sikorskiego, Obiegowej, Żołnierskiej, Kościuszki; odgałęzienia: do Uniwersytetu wzdłuż ul. Tuwima i do Wysokiej Bramy w ul. Piłsudskiego od Kościuszki (jednotorowe).
„Modernizacja i rozwój zintegrowanego systemu transportu zbiorowego w Olsztynie" to nie tylko wybudowanie linii tramwajowej, ale reorganizacja całego systemu transportu publicznego. Dla potrzeb komunikacji autobusowej zostanie wybudowanych 2 km wydzielonych pasów, zostanie wprowadzony system sterowania ruchem dający priorytet na skrzyżowaniach dla pojazdów transportu publicznego, a na przystankach zostaną zainstalowane tablice informacyjne pokazujące rzeczywisty czas przyjazdu i odjazdu autobusu lub tramwaju. Projekt „Modernizacja i rozwój zintegrowanego systemu transportu zbiorowego w Olsztynie" to ogromna szansa i wyzwanie dla miasta. Szansa, ponieważ po raz pierwszy mamy możliwość kompleksowej modernizacji systemu transportu publicznego w Olsztynie. Wyzwanie, ponieważ Olsztyn jest jedynym miastem w Polsce, które po prawie pół wieku wraca do komunikacji szynowej, a projekt pn. „Modernizacja i rozwój zintegrowanego systemu transportu zbiorowego w Olsztynie" jest największym projektem z zakresu transportu publicznego realizowanym w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.