Obywatelski projekt wybudowania w Radomiu linii tramwajowej znalazł się w tzw. kontrakcie terytorialnym dla Mazowsza. Koncepcja opracowana przez Radomskie Towarzystwo Naukowe okazała się lepsza m.in. od projektów miejscowego magistratu.
Pomysł wybudowania linii tramwajowej łączącej północne i południowe osiedla 220-tysięcznego Radomia wyszedł od społeczników i naukowców, ale znalazł uznanie także wśród decydentów w Warszawie. Znalazł się jako element projektu Radomski Biegun Innowacji w kontrakcie terytorialnym dla województwa mazowieckiego, czyli w umowie między rządem a samorządem wojewódzkim, na podstawie której z funduszy centralnych finansowane będą wybrane inwestycje w województwie. Co ciekawe, 11 projektów zgłoszonych przez miasto nie zostało zaakceptowanych.
Koncepcja tramwaju w Radomiu ma swój profil na Facebooku, który w ciągu dwóch tygodni polubiły prawie 4 tysiące osób. Można tam znaleźć informacje o trasie tramwaju (miałby prowadzić z Józefowa na Prędocinek), kosztach projektu i wszelkie informacje prasowe na temat pomysłu miejskiej komunikacji w Radomiu.
Radomiowi kibicujemy i tylko pragniemy zauważyć, że w Olsztynie miasto samo zaproponowało reaktywację tramwajów, znalazło na nie pieniądze, w tym potężne dofinansowanie ze środków unijnych (85%) i - mimo czasami różnic zdań - współpracuje ze społecznikami (tu warto wspomnieć, że projekt linii tramwajowej zgłoszony przez Forum Rozwoju Olsztyna na wniosek miasta był przedmiotem analizy fachowców na równi z pomysłami miasta).