Rok 2014 będzie w Polsce kolejnym rokiem intensywnej rozbudowy sieci tramwajowych, do czego Olsztyn dumnie dołoży swoją cegiełkę.
Zacznijmy od stolicy. W Warszawie powstać ma oczekiwany od wielu lat odcinek torowiska wzdłuż ulicy Powstańców Śląskich na Bemowie. Pozwoli on połączyć dwie istniejące już ważne odnogi sieci tramwajowej, co da alternatywę w przypadku wypadków czy remontów, ale przede wszystkim usprawni komunikację w kierunku północ-południe w zachodniej części miasta. Jeszcze więcej pasażerów czeka na budowę linii tramwajowej w głąb Tarchomina i Nowodworów - dwóch ogromnych osiedli na praskim brzegu Wisły na północy Warszawy. 70 tysięcy mieszkańców tych osiedli dziś skazanych jest praktycznie na komunikację autobusową, bo linia tramwajowa przez most Marii Skłodowskiej-Curie (Most Północny) urywa się na skraju osiedli, na tymczasowej pętli Stare Świdry. Po jej przedłużeniu mieszkańcy zyskają szybkie połączenie z końcową stacją pierwszej linii metra na Młocinach.
W Krakowie kończy się budowa estakady tramwajowej w Płaszowie. Połączy ona wybudowaną kilka lat temu linię na Mały Płaszów z odnogami na Bieżanów i Kurdwanów, ułatwiając tym samym komunikację między osiedlam oddzielonymi od siebie terenami kolejowymi. Będzie to także alternatywne połączenie z centrum miasta - przez estakadę ma kursować linia 50, zaliczana do projektu Krakowskiego Szybkiego Tramwaju i rzeczywiście nowa trasa jej trasę znacznie skróci i przyśpieszy przejazd.
W Bydgoszczy powstaje oczekiwana od dziesięcioleci linia tramwajowa do Fordonu. Ta ponad 70-tysięczna dzielnica we wschodniej części stolicy województwa kujawsko-pomorskiego dziś skazana jest na mniej wydajną komunikację autobusową. Nowe torowisko, które przebiegnie przez cały Fordon niemal po granicę miasta skróci zdecydowanie czas przejazdu do centrum, a po drodze połączy też inne ważne punkty jak duży szpital czy kampus Uniwersytetu Techniczno-Przyrodniczego (dawnej Akademii Techniczno-Rolniczej).
Rywalizacja Bydgoszczy z Toruniem jest powszechnie znana, więc nic dziwnego, że i w tym drugim mieście trwa właśnie budowa nowej linii tramwajowej. Obecna sieć rozbudowywana jest na zachód - nowy odcinek obsłuży przede wszystkim kampus Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika na Bielanach.
Trwa budowa Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju, który pozwoli w końcu mieszkańcom prawobrzeżnej części stolicy Pomorza Zachodniego dotrzeć do centrum bez stania w korkach i ewentualnych przesiadek. Na razie trwają prace przy pierwszym etapie tego projektu, ale w planach jest budowa w sumie 6,5-kilometrowego odcinka od dzisiejszej pętli Basen Górniczy.
Największym tramwajowym placem budowy będzie jednak Olsztyn. U nas powstawać będzie cała licząca 10 kilometrów (z torem technicznym do zajezdni - 11 km) sieć, której budowa powinna zakończyć się w II połowie 2015 roku.