Zainteresowani przyszłością Śródmieścia olsztyniacy mogli wziąć udział w spotkaniu z fachowcami dotyczącymi planów zmian w centrum miasta, które mają je uczynić bardziej przyjaznym mieszkańcom.
Podczas spotkania zorganizowanego 4 marca 2014 pod hasłem "Śródmieście w ruchu" rozmawiano o śródmiejskich ulicach, ruchu na nich, przedstawiano rozwiązania alternatywne do tych, które funkcjonują dziś. Zaproszeni goście prezentowali doświadczenia polskich miast, w których wprowadzono m.in. program "Tempo 30", czyli strefy, w której prędkość maksymalna pojazdów jest ograniczana do 30 km/h.
Do Programu Zagospodarowania Śródmieścia przystąpiono, ponieważ rosną nasze, mieszkańców wymagania dotyczące przestrzeni miejskiej, jej wykorzystania, zabudowy, ale także wykorzystania tej przestrzeni dla zrównoważenia transportu (stąd między innymi powrót tramwajów do Olsztyna). Inne przyczyny to brak miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla kluczowych obszarów Śródmieścia i zgłaszane przez mieszkańców problemy takie jak:
– dominacja ruchu samochodowego,
– mało tras rowerowych (Śródmieście niedostępne dla rowerów),
– uciążliwości dla pieszych (wąskie chodniki, dużo przejść ze światłami, barierki),
– zbyt mało atrakcyjnych przestrzeni publicznych,
– potrzeba większej dbałości o zieleń śródmiejską i jej ochrony.
Więcej o konferencji (w tym prezentacje, które można było podczas niej obejrzeć) na forum internetowym Platformy Konsultacji Społecznych Urzędu Miasta Olsztyna.